Brda >

Chocina >

Czernica >

Drawa >

Gwda >

Ku¶nia i Ruda >

Modra >

Parsêta >

Radew >

Radunia >

S³upia >

Wda >

Wieprza >

Zbrzyca >



Brda - Królowa Pomorza i Borów Tucholskich. Jej uroki odkryto ju¿ w latach 20 poprzedniego wieku. Pierwsi kajakarze uwa¿ali Brdê za jeden z najpiêkniejszych szlaków kajakowych Europy. Nikt nie mo¿e powiedzieæ, ¿e ta rzeka jest nudna czy ma³o atrakcyjna. Najpiêkniejszy górny odcinek w okolicach Przechlewa (otacza pier¶cieniem miejscowo¶æ ) jest cudem natury nie spotykanym chyba w ¿adnym zak±tku Europy. Starorzecze i powalone przez Bobry drzewa to tylko niektóre atrakcje.

Start - ¦wieszyno - Pla¿a, sklep, o¶rodek wczasowy(2 godziny) - Trzyniec - (2 godziny) - Stara Brda - i tu w Starej Brdzie pierwsze pole biwakowe i sklep, na polu wiata (3 godziny) - ¯o³na - równie¿ pole biwakowe, z wiat± i miejscem na ognisko (2 godziny) - Nowa Brda - obelisk przypominaj±cy o sp³ywie Karola Wojty³y, wiata, pole namiotowe (2 godziny) - Przytoñ (Folbryk) rezerwat- wiaty -, pole namiotowe ( 2 godziny) - Garbaty Most - sklepik i pole namiotowe (2 godziny) - Dolinka - pla¿a i pole namiotowe po wp³yniêciu na jezioro w prawo 500 metrów ( 1,5 godziny) - Rzewnica - O¶rodek wypoczynkowy, prysznic, pole namiotowe, sklep ( 3 godziny) - Przechlewo - O¶rodek wypoczynkowy, sklepy, sauna, pole namiotowe, poczta, osrodek zdrowia ( 3 godziny) - S±polno - wiata, pole biwakowe, sklep (7 godzin) - Mêcika³ - ( 4- 5 godzin) - Rytel - (8 godzin) - Woziwoda - (7 godzin) - Rudzki Most za Tuchol±, pole biwakowe, Hotel, wiata, sklepy_ ( 6 godzin) - Pi³a M³yn - (8 godzin) - Sokole Ku¼nica - pole biwakowe, sklep (8 godzin) - Samoci±¿ek - (6 godzin) - Bo¿enkowo - Bydgoszcz.

Do sp³ywu gratis mapa i opis rzeki.

Modra - rzeka o zmiennym charakterze - to wij±ca siê szeroko w lesie i gin±ca po¶ród kilkunasto hektarowej ³±ki, by przej¶æ w dziki p³ytki górski strumieñ. Nie wielu jest ¶mia³ków, którzy mog± poszczyciæ siê zdobyciem tej piêknej i unikatowej rzeki. Czas sp³ywu - £±cznie oko³o 5 - 8 godzin p³yniêcia.

Start z le¶nictwa - £abêdzie Bagno - meta przy zakrêcie na drodze Przechlewo - Miastko lub na postoju przed rezerwatem - Przytoñ (Folbryk) ju¿ po wp³yniêciu do rzeki Brdy. Rzeka niezwykle malownicza i spokojna. Po drodze tylko mosty i my¶liwskie ambony przypominaj± o cywilizacji. Najwiêksze wra¿enie robi przeogromny pieñ drzewa przegradzaj±cy rzekê w jej koñcowym etapie. To piêkna nagroda za przep³yniecie tego prze¶licznego dop³ywu Brdy.

Do sp³ywu gratis mapa i opis szlaku.

Chocina - Prawdziwa kaszubska rzeka - zakrêcona, na brzegach pas±ce siê krówki i ogromna ilo¶æ przepiêknych widoków, lasów, pól i przede wszystkim pagórkowatych ³±k. Zaskoczeniem mo¿e byæ sporo zakrêtów do pokonania jak te¿ ilo¶æ "wysiadañ" z kajaka - przez w±skie k³adki stawiane przez zamieszkuj±cych te tereny Kaszubów - na jej przep³yniecie przeznaczyæ trzeba ca³y dzieñ a i to sprawiæ mo¿e powa¿ny problem.
Start z Le¶nictwa Stary Most lub z drogi (1,5-2 godziny) Przechlewo - Borowy M³yn - kolejne charakterystyczne przystanki to (2-3 godzin) - Binduga - (2 - 4 godzin) -Zielona Chocina - (1 - 2 godzin) - Jonki - ( 1,5 - 2,5 ) - Chociñski M³yn - (2, 4 godzin) - Kokoszka -(most przed jeziorem).

Do sp³ywu gratis mapka i opis szlaku.

Czernica - lewy dop³yw Gwdy o d³ugo¶ci 53 km i powierzchni dorzecza 528 km2. P³ynie na obszarze pojezierzy Drawskiego i Po³udniowopomorskiego, w województwie pomorskim. Rzeka wyp³ywa ze ¼róde³ na Pojezierzu Bytowskim, na po³udniowy zachód od Miastka, p³ynie przez Równinê Charzykowsk± i lasy na granicy z Pojezierzem Krajeñskim, a do Gwdy uchodzi poni¿ej wsi Lubnica. Przep³yw rzeki jest objêty czê¶ciowo rezerwatem Doliny Gwdy.

Czernica - to rzeka upstrzona przeszkodami. Nie jest to rzeka leniwa a liczne bystrza czy przeszkody urozmaicaj± sp³yw. Trzeba niez³ego wysi³ku by pokonaæ ca³y szlak w jeden dzieñ. Najlepiej podzieliæ sp³yw na dwa etapy. Prawie przez ca³± d³ugo¶æ p³ynie przez lasy. Do¶æ czysta i ma³o uczêszczana. Brak typowych miejsc biwakowych czy wyznaczonych postojów. Przez zalesienie na brzegach i mnogo¶æ zwierzyny ³atwo pokusiæ siê o zrobienie ciekawych zdjêæ. Pierwsze dobrze zorganizowane pole biwakowe jest na tak zwanym "Sarniaku" przed Czarnem. Jest wiata a zgodê na nocleg czy pozostawienie na pobliskim parkingu samochodów, wydaje Nadle¶nictwo. Kolejne dobrze przygotowane pole biwakowe jest we wsi Lubnica (ju¿ po wp³yniêciu na Gwdê trzeba pop³yn±æ pod pr±d oko³o 300 metrów rzek± Gwd±)

Start z drogi - Cz³uchów Bia³y Bór w miejscowo¶ci - Sporysz - w pobli¿u bar i spory parking oraz mini zoo ( 2 godziny) - £uszczyn - le¶niczówka i szutrowa droga (3 godziny) - most betonowy na drodze - Czarne - Sporysz - (1 godzina) - Czarne - sklepy, o¶rodek zdrowia, poczta (2 - 4 godzin) tu¿ przed mostem w centrum miasteczka przenoska za tamê - Uj¶cie do rzeki Gwda. G³ówny dop³yw Czernicy to rzeka Bia³a. Ich wody ³±cz± siê tu¿ za £uszczynem. Rzeka Bia³a to równie¿ ciekawy szlak kajakowy - rozpocz±æ mo¿na w miejscowo¶ci Jeziernik lub z pla¿y w Bia³ym Borze.

Wa¿niejsze miejscowo¶ci nad Czernic±: Trzebiele, Brze¼nica, Dzików, Czarne.

Drawa - rzeka w pó³nocno-zachodniej Polsce o d³ugo¶ci 185,9 km i powierzchni zlewni 3296,4 km2. Rzeka przep³ywa przez nastêpuj±ce regiony fizycznogeograficzne: Pojezierze Drawskie, Równinê Drawsk± i czê¶ciowo Pojezierze Wa³eckie i Kotlinê Gorzowsk± . ¬ród³o Drawy znajduje siê w okolicach wsi Zdroje w gminie Po³czyn- Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym. Dalej przep³ywa przez rezerwat przyrody Dolina Piêciu Jezior (Krzywe, Kr±g, D³ugie Jezioro, Jezioro G³êbokie i Jezioro Ma³e), ¯erdno oraz najg³êbsze jezioro woj. zachodniopomorskiego Drawsko. Nastêpnie przez Wilczkowo, miasta Z³ocieniec i Drawsko Pomorskie, jezioro Lubie, Wielkie Dêbno, Poligon Drawski oraz wie¶ Prostyniê w gminie Kalisz Pomorski. Kolejne jest miasto Drawno, w którym znajduje siê siedziba Drawieñskiego Parku Narodowego, przez który przep³ywa Drawa. Nastêpnie rzeka wyznacza granicê pomiêdzy województwami: wielkopolskim i lubuskim, a w okolicach Krzy¿a Wielkopolskiego wpada do Noteci. Przez Drawê od Czaplinka przez Drawsko a¿ do Noteci prowadzi kajakowy tzw. Srebrny Szlak im. ks. Karola Wojty³y. Na odcinku miêdzy jeziorem D±bie Wielkie, a elektrowni± wodn± Borowo rzeka przep³ywa przez zamkniêt± czê¶æ Poligonu Drawskiego. Sp³yw tym odcinkiem Drawy jest zabroniony, co wynika z faktu i¿ jest to centralny punkt upadku pocisków, a rzeka nie jest oczyszczana z niewybuchów i innych materia³ów niebezpiecznych. Na Drawie znajduj± siê dwie XIX-wieczne elektrownie wodne, elektrownia w Borowie i elektrownia Kamienna w G³usku. Na Drawie w 1917 roku zbudowano ma³± elektrowniê wodn± Borowo, która posiada 2 generatory o ³±cznej mocy 1 MW. Ró¿nica poziomów wody rzeki przy elektrowni wynosi 9 m.

Wda - to, lewy dop³yw Wis³y. D³ugo¶æ rzeki wynosi 198 km, a powierzchnia dorzecza 2325 km2. Ma pocz±tek na Równinie Charzykowskiej gdzie wyp³ywa z jeziora Kr±¿no w pobli¿u wsi Os³awa D±browa ko³o Bytowa. Przep³ywa przez tzw. kaszubsk± wielk± wodê (jeziora Wdzydze, Go³uñ, Radolne, S³upinko i Jelenie). Nastêpnie p³ynie przez Bory Tucholskie. Uchodzi do Wis³y w okolicach ¦wiecia. Jest to rzek o charakterze nizinnym. Jej dno jest piaszczyste, z licznie wystêpuj±cymi g³azami narzutowymi w korycie. Rzeka silnie meandruje, przerzucaj±c swoje wody z jednej strony doliny na drug±. Ze wzglêdu na sw± zmienno¶æ (od górskiego potoku do szerokiej, wolno p³yn±cej rzeki), zakola, czêsto wysokie a miejscami urwiste, zalesione brzegi oraz prze³omy, stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych w kraju szlaków kajakowych. Nazwa Wda -"Czarna Woda", funkcjonuj±ca równie¿ w niemieckiej tradycji nazewniczej, wziê³a siê prawdopodobnie od koloru wód rzeki: ciemnych, a czasami wrêcz czarnych. Na zabarwienie wód wp³yw mia³y (lub mieæ mog³y) takie czynniki, jak zabagnione brzegi, ilo¶æ zwi±zków mineralnych niesionych przez wodê, a tak¿e dop³yw ¶cieków ze smolarni, istniej±cych nawet do XIX wieku w przyleg³ych do rzeki wsiach i przysió³kach. Na Wdzie znajduj± siê 2 elektrownie wodne: w ¯urze i w Gródku. Wda - to druga po Brdzie królowa Borów Tucholskich - dziêki naturalnemu rozlewisku jakim jest jezioro Wdzydzkie stanowi nie lada k±sek tak dla mniej do¶wiadczonych jak i bardzo do¶wiadczonych kajakarzy.

Najdogodniejszym miejscem startu jest albo Lipusz (niestety p³atny start) albo z miejscowo¶ci Wdzydze Tucholskie (sklep i pole biwakowe)- W rejonie Krugliñca bardzo malowniczo. Sporo miejsc biwakowych - czêsto dzikich. Jeszcze ni¿ej trudniejszy odcinek, dalej ³±kami. W okolicach Loryñca (te¿ atrakcyjne miejsce na start lub metê) mo¿liwo¶æ zrobienia zakupów - jak i biwakowania - pole namiotowe na placu zabaw dla dzieci. Meandry ³±kowe przed S³upinkiem. Boczne szlaki jeziorami Bielawy-Osty-Wyrówno oraz S³upinko-S³upino-Cheb. Za Wdzydzami dwie mo¿liwo¶ci - albo Wd± albo Kana³em Wdy - niestety ³atwo zab³±dziæ, dlatego najlepiej trzymaæ siê prawej odnogi. D³u¿sza i bardzo k³opotliwa przeprawa z powrotem na rzekê z kana³u nie nale¿y do przyjemno¶ci. W porównaniu ze ¶rodkowym odcinkiem Wdy, jest tu znacznie bardziej uci±¿liwie, nieco mniej malowniczo, sporo jezior na szlaku.

Do sp³ywu gratis mapka i opis szlaku.

Parsêta - rzeka pobrze¿a Ba³tyku, w pó³nocno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim; o d³ugo¶ci 136 km. Dorzecze Parsêty obejmuje obszar 3145 km2. G³ównym dop³ywem rzeki (prawym) jest Radew, która uchodzi do Parsêty w Karlinie. Parsêta wyp³ywa ze wzgórz na terenie Pojezierza Drawskiego, oko³o 7 km na pó³nocny zachód od Szczecinka. Nastêpnie jest zasilana innymi rzekami oraz potokami sp³ywaj±cymi ze szczytów pojezierza i p³ynie w regularnym kierunku pó³nocno-zachodnim do Bia³ogardu. Tam wyp³ywa z pasa pojezierzy i zaczyna ³agodnie meandrowaæ, nie zmieniaj±c jednak sta³ego kierunku. Na 53 kilometrze w miejscowo¶ci Ro¶cino znajduje siê zapora spiêtrzaj±ca z elektrowni± wodn±. W okolicach miejscowo¶ci Pustary rzeka wp³ywa w Pobrze¿e Koszaliñskie i relatywnie prostym odcinkiem p³ynie do Ko³obrzegu, gdzie uchodzi do Ba³tyku.

Lista wiêkszych miejscowo¶ci po³o¿onych nad Parsêt±:
Parsêcko
Bia³ogard
Karlino
Wrzosowo
Zieleniewo
Ko³obrzeg

Za wyj±tkiem górnego i czê¶ciowo ¶rodkowego biegu Parsêta ma charakter rzeki nizinnej. W górnym biegu, w strefie moren czo³owych pr±d jest szybki, temperatura wody niska, g³êboko¶æ rzeki zmienna. Brzegi s± lesiste, wysokie i strome. Na Równinie Bia³ogardzkiej p³ynie wolniej, meandruje. Dno doliny jest p³askie, usiane licznymi starorzeczami. Poni¿ej Bia³ogardu rzeka jest uregulowana, miejscami obwa³owana. Wraz z dorzeczem stanowi stosunkowo ma³o zniszczony ekosystem. W Parsêcie znajduj± siê naturalne tarliska m.in. lipienia, ³ososia, pstr±ga i troci. Od 1997 roku na rzece odbywaj± siê Otwarte Ogólnopolskie Zawody Spinningowe "Salmo Parsêty". Zawody s± jednocze¶nie zakoñczeniem sezonu wêdkarskiego po³owu troci wêdrownych i ³ososi, które w³a¶nie rozpoczynaj± okres godowy. Od pó³nocno-zachodniej krawêdzi mostu kolejowego w Ko³obrzegu ulicy Solnej, uj¶ciowy odcinek Parsêty zosta³ okre¶lony jako morskie wody wewnêtrzne. Przy uj¶ciu rzeki zlokalizowany jest port morski Ko³obrzeg, gdzie Parsêta wraz z Wiêcemink± pe³ni± funkcjê akwatorium i kana³u wej¶ciowego do portu. Przy nabrze¿ach Parsêty cumuj± statki wodne. Na 53,0 km rzeki pod Ro¶cinem zbudowano ma³± elektrownie wodn±, któr± oddano do eksploatacji w 1936 r. £±czna moc elektrowni wynosi 418 kW. Siedliska doliny rzecznej Parsêty s± objête specjalnym obszarem ochrony siedlisk "Dorzecze Parsêty".

Parsêta jako szlak kajakowy jest na ³atwa, lecz ze wzglêdu na przeszkody, g³ównie w postaci wierzb zarastaj±cych nurt, w górnym odcinku uci±¿liwa. Do sp³ywów nadaje siê od wsi Ryszczewo przy drodze Bia³ogard - Po³czyn Zdrój.

Trasy sp³ywu - d³ugo¶æ 120 km
1. dzieñ: Krosino - Motarzyno. Kajak wodujemy po prawej stronie przed mostem, biwak równie¿ po prawej stronie w Motarzynie oko³o 2/3 godzin p³yniêcia od przenoski w Doble.
2. dzieñ: Motarzyno - Wicewo. Biwak po prawej stronie, oko³o 2 km od wioski.
3. dzieñ: Wicewo - Ryszczewo. Biwak po lewej stronie na koñcu wsi.
4. dzieñ: Ryszczewo - Ro¶cino. Biwak po prawej stronie, 400 m przed zapor±.
5. dzieñ: Ro¶cino - Karlino. Biwak nad rzek± Radwi± po lewej stronie, p³yniemy pod pr±d oko³o 1 km.
6. dzieñ: Karlino - Bardy. Biwak po lewej stronie, na wysokiej skarpie przed mostem.
7 dzieñ: Bardy - Ko³obrzeg Koniec w porcie.

S³upia - rzeka czarownic - piêkny i dziki szlak - czêsto do¶wiadczony kajakarz bêdzie mia³ tu sporo trudno¶ci. S³upia jest niew±tpliwie jedn± z ciekawszych rzek Pomorza. Zawdziêcza to warunkom przyrodniczym oraz niespotykanemu nigdzie indziej systemowi elektrowni wodnych z prze³omu XIX i XX wieku. Sp³yw przebiega w granicach Praku Krajobrazowego Dolina S³upi. Rzeka koñczy swój bieg w Ustce, przep³ywaj±c przez port remontowy i rybacki, po czym wpada do morza.

D³ugo¶æ szlaku - 125 km

Trasa sp³ywu zaliczana jest do szlaków ¶rednio trudnych i uci±¿liwych. Sk³adaj± siê na to warunki fizyczno-geograficzne i przyrodnicze cieku: wartki nurt i bystrzyca, liczne meandry, zwalone drzewa i inne przeszkody w korycie rzeki. Brzegi zaro¶niête olchami, wierzbami i osikami, których ga³êzie wdzieraj± siê w nurt i miejscami ca³kowicie przegradzaj± powierzchnie wody. Wykorzystanie energetyczne rzeki jest znacznym utrudnieniem sp³ywu. Liczna zabudowa hydrotechniczna z³o¿ona jest z elektrowni wodnych i zwi±zanych z nimi sztolni, kana³ów, zapór ziemnych, odmulników i syfonów. Powoduje to konieczno¶æ przenoszenia kajaków na znaczne czasem odleg³o¶ci. Niekiedy niezbêdne jest ich przewiezienie. Te niedogodno¶ci zrekompensowane s± mo¿liwo¶ci± obejrzenia i zwiedzenia unikalnego w skali Europy systemu energetycznego.

Sp³yw w pierwszej po³owie tj. do wsi Ga³±¼nia Ma³a (58-kilometrowy odcinek rzeki z Sulêczyna do Ga³ê¼ni Ma³ej, w regulaminach GOK-PTTK widnieje w wykazie górskich szlaków kajakowych) jest bardzo mêcz±cy, a rzeka sprawia wiele k³opotu - przede wszystkim bardzo du¿o zwalonych drzew, kamieniste dno (czasem g³azy) i progi, ch³odna woda, spadek wody do 4,5 %, ga³êzie i krzewy, wymagaj±ce nie tylko op³ywania, ale bardzo czêsto wyr±bywania, a tak¿e wiele p³ycizn, gdzie koniecznym jest wielokrotne wysiadanie z kajaka - mielizny czêsto przechodz± niespodziewanie w g³êbie tak, ¿e prowadz±c kajak mo¿na wpa¶æ nagle po pas w wodê. Maj±c mniej do¶wiadczenia w kajakowaniu lepiej podarowaæ sobie pierwszy odcinek sp³ywu i rozpocz±æ w Soszycy.

Start z - Sulêczyna - Prywatne pole biwakowe za restauracj± , sklepy i poczta (2 -3 godzin ), pole biwakowe za jeziorem - M³ynki - przenoska 50 metrów (2 godziny) - Struga - (2 godziny), przewózka kajaków - Soszyca - Pole biwakowe ( 4 godziny) - Go³êbia Góra - Pole biwakowe po obu stronach mostu - Ga³êzów - pole biwakowe z miejscem na ognisko i wysoka drewnian± wiat±, pla¿a (3-5 godzin) - Krzynia - Pole biwakowe, wyznaczone miejsce na ognisko (do 6 godzin) - S³upsk - Ustka.

Miejsca te mog± byæ doskona³± baz± wypadow± do zwiedzania ciekawych i atrakcyjnych miejsc g³ównie zabytków techniki - elektrowni wodnych, jezior lobeliowych, rezerwatów przyrody, ¶cie¿ek przyrodniczych, itp. Dyrekcja Parku Krajobrazowego "Dolina S³upi" prosi, aby w okresie czerwca i po³owy lipca zachowaæ szczególn± uwagê i ostro¿no¶æ z uwagi na okres lêgowy rzadkich gatunków ptaków.

Do sp³ywu gratis mapka i opis szlaku.

Gwda - rzeka na pograniczu Pojezierza Wa³eckiego i Pojezierza Krajeñskiego. Jest to prawy dop³yw rzeki Noteæ. D³ugo¶æ rzeki wynosi 145 km, a powierzchnia jej dorzecza 4943 km2. Od jeziora Wierzchowo a¿ do Uj¶cia przez rzekê prowadzi szlak kajakowy.

Fragment rzeki jest objêty rezerwatem Dolina Gwdy. ¬ród³o Gwdy, znajduje siê w okolicach wsi Porost (przy drodze krajowej nr 25, fragment z Bobolic do Bia³ego Boru). Przep³ywa przez jezioro Przybyszewko, niedaleko wsi Gr±bczyn wpada do jeziora Wierzchowo, p³ynie wzd³u¿ drogi krajowej nr 11 w kierunku Szczecinka, ok. 5 km na po³udnie wpada do jeziora Wielimie. W pobli¿u wsi Gwda Ma³a wpada do rzeki jej odnoga, Do³ga (przep³ywaj±ca m.in. przez Jezioro Do³gie). Nastêpnie Gwda krzy¿uje siê z drog± krajow± nr 20 oraz torami linii kolejowej Szczecinek-Miastko-S³upsk, a ok. 2,5 km na po³udnie z lini± kolejow± Szczecinek-Czarne-Chojnice. W okolicach wsi Lubnica wpada do niej najwiêkszy jej dop³yw, Czernica i a¿ do wsi Lêdyczek wyznacza granicê pomiêdzy województwami: wielkopolskim i pomorskim. Nastêpnie p³ynie wzd³u¿ dróg krajowych nr 22 i nr 11, omijaj±c miasto Jastrowie, oraz wie¶ Tarnówkê. Kolejno przep³ywa przez wie¶ P³ytnicê, a ok. 9 km na po³udnie przez Pi³ê. W miejscowo¶ci Uj¶cie wpada do Noteci. Gwda od Pi³y do Uj¶cia ma d³ugo¶æ ok. 10 km.

Elektrownie wodne na Gwdzie:
"Podgaje" w Podgajach
"Jastrowie" w Jastrowiu
"Ptusza" w Ptuszy
"Dobrzyca" w Dobrzycy
"Koszyce" w Pile - Koszycach

Dop³ywy Gwdy : lewe: Do³ga, Czernica, Szczyra, Debrzynka, Pankawa, G³omia prawe: Nizica, Czarna, P³ytnica, Rurzyca, Pi³awa.

Gwda - Obok Wdy i Brdy bardzo popularna rzeka na sp³ywy w pó³nocnej Polsce. Prawie przez ca³± d³ugo¶æ p³ynie przez puszczê. Ci, którzy potrafi± cieszyæ siê cudami przyrody bêd± zachwyceni. Gwda jest najd³u¿szym dop³ywem Noteci. Kajakiem mo¿na p³ywaæ nawet pod pr±d prawie po wszystkich jej dop³ywach. Mniej komercyjna i rzadziej odwiedzana przez kajakarzy ale za to pe³na niespodzianek i uroku. D³ugo¶æ rzeki to oko³o 140 km.

Sp³yw najlepiej rozpocz±æ z pola namiotowego harcerzy w miejscowo¶ci - Drê¿no - pokonuj±c jeziora i kilku kilometrowy odcinek rzeki (oko³o 3-5 godzin) w miejscowo¶ci - Spore - mo¿emy zrobiæ pierwsze biwakowisko (4 godziny) - Gwda Wielka - 19 km p³yniêcia (oko³o 5 godzin) - Lubnica - 14 km (oko³o 4-6 godzin) - Lêdyczek - w Lêdyczku dwa pola campingowe (6 godzin) - Ptusza - (4-5 godzin) - Dobrzyca - (3 godziny) Krêpsko, Pi³a

Do sp³ywu gratis mapka i opis rzeki.

Wieprza - rzeka Pobrze¿a Ba³tyckiego, p³ynie przez Pojezierze Bytowskie, Wysoczyznê Polanowsk± i Pobrze¿e Koszaliñskie. Ma d³ugo¶æ sp³awn± kajakiem 90 km. Szlak trudny ale urokliwy i wyj±tkowy. Liczne g³azy o ¶rednicy czêsto ponad dwóch metrów urozmaicaj± niespotykany nigdzie w Pó³nocnej Polsce wodny trakt. Uci±¿liwo¶æ szlaku to g³ównie przenoski przy elektrowniach i m³ynach wodnych, liczne zwalone drzewa.

Sp³yw warto rozpocz±æ z Broczyny lub wcze¶niej z miejscowo¶ci Trzebielino, wypuszczaj±c kajaki prawym dop³ywem Wieprzy - Rzeka Pokrzywna. Ma wartki nurt a 16 km odcinek ³±cz±cy siê z Wieprz± doprowadza nas do zagospodarowanego pola biwakowego (wiata).

Ju¿ od parkingu le¶nego w Broczynie (za Miastkiem) zaczyna siê pierwsza przenoska, ogromne zwaliska drzew przeszkadzaj± w pokonaniu poszczególnych etapów. Po godzinie p³yniêcia i walki z nurtem, rzeka stopniowo siê uspokaja. Nie na d³ugo, co chwile zmienia siê jej bieg. Liczne zakrêty i piêknie zalesione brzegi urozmaicaj± ten szlak. Po kilku godzinach p³yniêcia , przep³ywamy przez "Bia³y Most" a nastêpna przeszkoda to piêkna stara elektrownia widoczna, z daleka. Pokonanie jej rozpoczynamy z prawej strony, niestety przenoska oko³o 60 metrów. Kolejna przeszkoda po 2 godzinach to "Elektrownia Kêpka", dalej Kêpice (niestety niedogodna przenoska z prawej strony) i Korzybie (3 godziny od Kêpic), dzikie pole biwakowe przy mo¶cie z lewej strony. Dalej do S³awna jest ju¿ spokojniej a przepiêkny wp³yw z Wieprzy do Ba³tyku wynagradza czterodniow± przygodê, szczególnie wieczorem przy o¶wietlonym nabrze¿u. (Uchodzi do Ba³tyku w nadmorskiej dzielnicy Dar³owa Dar³ówku.) Wieprza przez ca³± d³ugo¶æ przep³ywa przez kilka jezior : m.in. Bia³e Jezioro, Ko³ole¿, Bluj, Jezioro Wa³dowskie Ma³e i Jezioro Wa³dowskie Wielkie.

G³ówne miasta nad Wieprz± to wspomniane wcze¶niej:
Kêpice
S³awno
Dar³owo

Zagospodarowanie szlaku dla turystyki kajakowej prawie zerowe, ale w³a¶nie to przyci±ga turystów, dziko¶æ i samotnie pokonywany szlak, staja siê g³ównym elementem stanowi±cym o jej atrakcyjno¶ci. Uj¶ciowy odcinek Wieprzy stanowi akwatorium portu morskiego Dar³owo. Na rzece organizowane s± sp³ywy kajakowe tak jedynkami jak i dwójkami. Warto wybraæ siê w do¶wiadczonej ekipie lub z przewodnikiem. Pocz±wszy od okolic wsi Czarnica i uj¶cia Doszenicy do Wieprzy, a¿ do pocz±tku falochronów portu Dar³owa, dolina rzeki objêta jest obszarem o nazwie "Dolina Wieprzy i Studnicy" w ramach sieci Natura 2000. Ustanowiono obrêb ochronny, gdzie zabrania siê po³owu ryb oraz czynno¶ci szkodliwych dla ryb w okresie od 20 marca do 31 maja ka¿dego roku. Obrêb obejmuje odcinek Wieprzy na d³ugo¶ci 1070 m w Dar³owie od mostu drogowego na ul. Powstañców Warszawskich do k³adki dla pieszych na ul. Morskiej. Na morskich wodach wewnêtrznych rzeki Wieprzy w granicach portu Dar³owo zosta³ ustanowiony okresowy obwód ochronny dla troci wêdrownej i ³ososia, który obowi±zuje od 15 wrze¶nia do 31 grudnia ka¿dego roku. Wprowadzono ograniczenie w sportowym po³owie ryb, polegaj±ce na zakazie po³owu metod± spinningow± na wodach portowych.

Trasa podzielona na poszczególne etapy :
Trzebielino - Broczyna - 18 km
Broczyna - Kêpice - 20 km
Kêpice - S³awno - 24 km
S³awno - Mazów - 22 km
Mazów - Dar³owo - 27 km


Do sp³ywu gratis mapka i opis rzeki

Radew - rzeka w pó³nocno-zachodniej Polsce, prawobrze¿ny dop³yw Parsêty. P³ynie przez Pojezierze Pomorskie i Pobrze¿e Koszaliñskie (w województwie zachodniopomorskim). D³ugo¶æ rzeki: 83 km, powierzchnia dorzecza: 1091,5 km2 Jej ¼ród³a znajduj± siê niedaleko wsi ¯ydowo, na pd od Drzewian, na Pojezierzu Bytowskim (ok. 8 km na wschód od Bobolic). Przep³ywa przez jezioro Kwiecko, z którego wyp³ywa ju¿ jako Radew. Pocz±tkowo p³ynie w w±skiej dolinie w¶ród lasów; przep³ywa przez kilka jezior (m.in. przez sztuczne Jezioro Hajka i Jezioro Rosnowskie, dalej Kana³em Rosnowskim. Przed uj¶ciem skrêca szerokim ³ukiem na pó³noc. Dolina rzeczna jest tu znacznie szersza, na jej dnie widoczne s± stare zakola. Uj¶cie rzeki znajduje siê w mie¶cie Karlino. Radew stanowi szlak turystyki kajakowej (trudny w górnym i ¶rodkowym biegu: g³azy, szypoty). Dolina rzeki zosta³a objêta obszarem chronionego krajobrazu "Dolina Radwi" oraz obszarem sieci Natura 2000: Dolina Radwi, Chocieli i Chotli.

Miejscowo¶ci, przez które przep³ywa Radew: ¯abiniec, Bobrowo, Mostowo, Rosnowo, Niedalino, Wronie Gniazdo, Bia³ogórzyno, Nosowo, Parsowo, Karlino.

Etapy sp³ywu: 1 dzieñ - Mostowo - (przez J. Rosnowskie) - Niedalino - 17 km pierwsze 6 km przebiega wzd³u¿ brzegów jeziora, miejscowo¶æ - Rosnowo z polem namiotowym i sklepami. Kana³ - ok. 2km kana³em do elektrowni gdzie konieczna przenoska na Jezioro Hajka.

2 dzieñ - Niedalino - Bia³ogórzyno 11 km. Tutaj lasy ustêpuj± miejsca polom i ³±kom. Dop³ywamy do wsi Bia³ogórzyno, gdzie znajduje siê przystanek PKS, poczta, sklepy oraz zabytkowy, szachulcowy ko¶ció³ z 1838 r.

3 dzieñ - Bia³ogórzyno - Nosowo /10km. Na tej trasie do¶æ liczne podwodne przeszkody oraz zwa³y drzewne. W Nosowie znajduje siê XIX-wieczny pa³ac, w którym jest hotel, restauracja i kawiarnia.

4 dzieñ - Nosowo - Karlino/ 15 km Po 6 km dalej wyp³ywamy na otwart±, poro¶niêt± trzcin± przestrzeñ. Mijamy most drogowy na trasie Bia³ogard-Koszalin. Po 4 km OW "Petrico" z polem namiotowym, hotelem, restauracj±. Za mostem drogowym Bia³ogard-Karlino, wodospad i uj¶cie do Parsêty.

Ku¶nia i Ruda - To jeden z naj³adniejszych po Modrej dop³ywów Brdy. Krystaliczna woda i mnogo¶æ ryb ¶wiadczy o walorach tej rzeki i jej dziko¶ci. Start z miejscowo¶ci - P³ocicz - (2 godziny) - Most przy le¶nictwie Wi¶nica - (3 godzin) - Suszka - (1,5 godziny) - Rudniki - (1 godzina) - Most Garbaty (Brd± pod pr±d 500 metrów)

Do sp³ywu gratis mapka i opis rzeki.

Radunia - Szwajcaria Kaszubska - to chyba wystarczy za opis szlaku Raduni.

Start ze - Stê¿ycy - (2 - 3 godziny) - Chmielno - (2-5 godzin) - Ostrzyce - (4 godziny) - Gorêczyno - (2 godziny) - Kie³pino - (6 godzin) - ¯ukowo - (5 godzin) - Kolbudy - (5 godzin) - Pruszcz Gdañski.

Zbrzyca - Start z Le¶na (najwy¿sza wie¿a drewniana ko¶cielna w Polsce). Rzek± M³osienic± do Zbrzycy. Finisz po 2 dniach w Swornych Gaciach.



Design by PartnerzyReklamy.pl